Izhodišče prireditve ob 120-letnici Gimnazije Poljane, 8. marca 2020, v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma

Zasnova prireditve sledi mitom, ki jih dijaštvo vedno znova obuja in poustvarja.

Med njimi je posebej živa zgodba o  poljanskem duhu, živi med stenami razredov, se drenja v množici na hodnikih, pohajkuje z družbicami ali z osamljenci, se udeležuje ekskurzij in izmenjav, obvlada vsa predmetna področja in odstira poglede v znanost. Čeprav je sam metafizični pojav, ga logika izziva, zato si ne more kaj, da skoznjo kdaj pa kdaj pokaže tudi osle. Umetnost  jemlje resno, ker vodi v presežnost. Všeč so mu nenavadneži in  predvsem vsi ostali, ker jih lahko popelje v neslutene višave.

Kdo bo glavni akter predstave, je torej jasno: mitološko bitje, ki ga bodo poskušali personificirati zdajšnji in nekdanji dijaki. Brez zborovskih stajank ne bo šlo. Brez domišljije tudi ne, predvsem pa ne brez zgodbe, ki se o Gimnaziji  Poljane plete več kot stoletje. Naslov prireditve si zaenkrat lasti sfinga. Konkretna imena skriva videc. Preročišče jih bo razkrilo ob koncu zime.

Katarina Torkar Papež, koordinatorica prireditve